Jóga… lék na tělo i duši

Existuje hodně druhů jógy. Mezi ty nejznámější patří power jóga, hatha jógy, vinyasa flow, ashtanga nebo jin jóga. Pak existují i různé styly s pomůckami mezi něž patří například fly jóga nebo wheel jóga. Některé z nich jsou v pomalejším tempu a soustředí se hlavně na plynulý dech, jiné jsou dynamičtějšího rázu a zapotíte se u nich. Ať už si vyberete jakoukoli, zjistíte, že na Vás bude působit nejen ve fyzické rovině, ale také v té psychické. Jelikož jóga učí hlavně uklidnit ducha, zastavit se a vnímat sebe samu. Spojení pohybu a dechu má úžasné účinky na tělo i duši, protáhnete a posílíte svou fyzickou schránku, a ulevíte své duši od stressu.

fly jóga

Pokud se podíváme na fyzické účinky cvičení jógy na vaše tělo, můžete jich pozorovat hned několik. Praktikování jógy zvyšuje flexibilitu, pružnost, rovnováhu a také fyzickou sílu. Dynamické lekce zrychlují metabolismus a dopomáhají k lepšímu spalování tuků a budování svalové hmoty. Delší setrvávání v asánách, kdy propojujete především cvičení s dechem posilujete krevní oběh a tělo se čistí od toxinů. Posilují se kosti, klouby a nervová soustava. Pomalý, soustředěný dech (plný jógový dech) pomáhá snižovat krevní tlak. Rovněž při praktikování posilujete velmi důležitou část těla, kterou je střed tzv. core. Posilování středu těla napomáhá i správnému držení těla, což vede k posílení zad a tím ke ztrátě bolesti zad.

jin jóga

Při cvičení jin jógy si důkladně protáhnete šlachy a vazy a nejen povrchové svaly. Jin jóga patří mezi méně dynamické styly, kdy se v některých asánách může setrvávat i desítky minut, což může některým jedincům činit nemalé problémy. V těchto lekcích posílíte mimo jiné i trpělivost. Praktikování jógy prokrvuje Vaši pleť a čistí jí od toxinů, což přispívá Vaší kráse. V průběhu cvičení posilujete i psychickou a mentální odolnost.