Instalatér nonstop zasahuje i v případě havárie plynových spotřebičů


Představte si situaci, která by se mohla přihodit mnoha lidem ve vaší obci či městě. Přijdete domů z práce, zabouchnete za sebou dveře, a s vaším prvním nádechem uvnitř domu ucítíte známý odér zemního plynu. Zbystříte pozornost, protože zápach plynu je nepřehlédnutelný a hlavně nezaměnitelný s žádným jiným pachem – snadno jej rozeznáte v jakémkoli prostředí. (Zemní plyn ve skutečnosti není cítit vůbec a je do něj záměrně přidávána aromatická látka, to jen tak na vysvětlenou.)

plynový hořák

Jakmile ucítíte doma plyn (a v podstatě kdekoli jinde, třeba v přízemí panelového domu, když zrovna vy bydlíte v témže vchodu až v desátém podlaží), neváhejte ihned volat instalatéra nonstop. Nikdo vám nevynadá za to, že to bude třeba o půlnoci, úniky plynu jsou totiž nejnebezpečnější společenský jev, co se týče technických závad, a je třeba ihned zasahovat.

dům po explozi plynu

Instalatéři udržují nonstop pohotovost v oblasti VTP, tedy zkratkou řečeno jde o systémy „voda, topení a plyn“. Postarají se o to, aby na místo dorazili velmi brzy, většinou se to povede již do hodiny, a vy se mezitím postarejte o to zásadní – informování okolních osob a je-li situace vyhrocená, urychlené opuštění tamního prostoru.

Nepoužívejte zvonek a žádné elektrické přístroje, kdy by případná elektrická jiskra zapálila výbušnou směs. Nesnažte se také přesně zjistit zdroj úniku, vyčkejte raději příjezdu instalatérů, a případně hasičů, kteří se na místo havárie obvykle dostavují také. A že únik plynu není legrace, prokazují některé události z minulosti, například výbuch plynu v Praze v Divadelní ulici na nábřeží Vltavy v sousedství budovy Národního divadla. Tehdy tu řada lidí utrpěla i vážná zranění a jen se štěstím nikdo nezemřel.

Úniky plynu nejsou naštěstí tak časté, ale pokud se s nimi setkáte právě vy, na vaší rozhodnosti a duchapřítomnosti může záviset život dalších lidí.