Je ochrana osobních údajů e-shopu dostatečná?

Přes internet nakupuje stále více lidí. Jen málo z nich si však uvědomuje, jakému nebezpečí se vystavuje. Koneckonců, nakupují z pohodlí domova, tak co by jim mohlo hrozit? Faktem však je, že internet není ani zdaleka tak bezpečné místo, jak bychom si mohli myslet. Pokud si chceme něco přes internet koupit, pak musíme prodejci sdělit minimálně své jméno, telefonní číslo, e-mail, a adresu. A vůbec nemáme kontrolu nad tím, jak s těmito údaji bude https://www.annonce.cz/nabizim-praci-dam-vydelat-Praha-f-T384.html nakládat dál. Existují totiž firmy, které by za ně byly ochotny zaplatit poměrně velkou částku.

nákup přes internet

Je tedy rozhodně na místě se ptát, zda je ochrana osobních údajů e-shopu https://www.semoda.cz/osobni-udaje-informacni-povinnost, ať už daná zákonem nebo mezinárodními normami, skutečně dostačující. Zákonodárci si totiž pochopitelně uvědomili nebezpečí, které z takového jednání plyne, a snaží se mu zamezit. Je však otázkou, zda to skutečně funguje.

Bohužel totiž není v silách žádné organizace ani úřadu kontrolovat naprosto všechny prodejce, zvláště když mnoho z nich prodává své zboží na nejrůznějších aukčních či bazarových stránkách. Proto dochází k porušením zákona, na které je mnohdy těžké přijít.

jak probíhá nákup v e-shopu

Zdaleka nejčastějším přečinem je prodej osobních údajů různým reklamním společnostem. Ty je pak předávají call centrům a marketingovým oddělením, která následně volají či posílají e-maily nebo SMS s různými nevyžádanými nabídkami. To samozřejmě je otravné, avšak není to jediný způsob, jak lze tato data zneužít.

Například vám tak někdo může vyhrožovat, a nakonec i přistoupit k činu, zvláště pokud ví, kde bydlíte. Stalking také není něco, co by někdo rád zažil. Jsou to však reálná, i když, je potřeba přiznat, poměrně vzácná nebezpečí.

Proto bychom měli být při nákupech přes internet velmi opatrní. Základním pravidlem je poskytovat pouze nezbytně nutné údaje, a pokud možno si zboží vyzvednout na prodejně či v Zasílkovně nebo v podobné službě. Také neuškodí, když budeme mít zvláštní e-mail, určený jen a pouze pro nákupy. Riziko tím samozřejmě úplně nezmizí, ale alespoň částečně se zmírní.