Jak si usnadnit stěhování


Stěhování je proces, v němž navzájem kolidují dvě významová slovesa: „Usnadnit“ a „Ušetřit“. Jestliže chcete šetřit na každém kroku, počítejte s tím, že si vše odnesete na svých bedrech sami, a takováto akce rozhodně nebude snadná či alespoň usnadněná. A naopak, pokud svěříte stěhovací firmě levné stěhování v Praze na klíč, musíte počítat s vyšším výdajem. Moudří lidé se snaží jít spíše cestou vzájemného kompromisu, kdy to nejobtížnější provedou stěhováci, a to zbývající zvládnete sami. Jak by mohl vypadat takový vzorový kompromis?

krabice na stěhování

Zabalení věcí – toto zpravidla zvládnete sami a je to výhodné i v tom, že vytřídíte to, co již nebudete potřebovat. S balením předmětů do kartonových beden byste však měli začít alespoň pět týdnů před stěhováním, každý den zabalíte jednu až dvě krabice, abyste nepropadli stereotypní činnosti, což je velmi únavné a depresivní.

kartonové krabice

Jak s nábytkem – stěhuje-li se s vámi jen pár komod, jednoduchá postel (jednolůžko), psací stůl a botník, pak si s rozebráním jednotlivých kusů poradíte zřejmě sami, ale u většího množství nábytku, a to hlavně u velkých skříní (vestaveb na míru) a případně i kuchyňských linek se vyplácí využít služeb demontáže a zpětné montáže či přizpůsobení nábytku novému prostředí od stěhovací firmy.

Těžké předměty – chcete-li akci urychlit a něco ještě ušetřit, pak přenášejte do nového bytu postupně lehčí předměty, zejména lehké krabice s věcmi, které tam dopravíte vlastním vozem. Toto je poměrně praktické v situaci, kdy jste například zakoupili byt a máte jej možnost užívat ještě před plánovaným stěhováním, anebo se jedná o dědictví, kam můžete prozatím, ještě před formálním notářským završením dědického řízení, navážet vše, co budete k bydlení potřebovat. To nejtěžší, jako jsou velké koberce, starožitný nerozebíratelný nábytek, velké domácí spotřebiče, akvária, klavíry, trezory a podobné vychytávky přenechejte stěhovací firmě.