Klesá-li vám testosteron, neklesejte na mysli


Pokles testosteronu v dospělém, produktivním věku je pro muže varovným signálem, že není cosi v pořádku „ve státě dánském“, tedy obrazně řečeno v jeho organismu. Bez testosteronu nemůže fungovat v mužském těle v podstatě nic, a pokud alespoň trochu ano, pak s mizernými výsledky. Testosteron je jedna z nejdůležitějších složek pro podporu svalové práce, růst a regeneraci svalové a kostní hmoty, ale i pro činnost pohlavních orgánů, libido anebo funkci mozku a nervové soustavy. Bez testosteronu se muž mění v jakési podivné individuum, je unavený, ztrácí na svalstvu a nabírá na tuku, je unavený, mrzký, se sklony k depresím, a namísto přirozeného zájmu o sport a sexuální radovánky se ukájí u piva nebo s kamarády u mariáše.

kořen Ženšenu

Jakmile se první varovné příznaky začnou objevovat, je třeba začít rychle jednat, respektive ono má větší význam předcházet těmto stavům preventivně, a to zejména eliminací stresových vlivů, protože právě stres, ve spojení se špatným jídelníčkem dovedou srazit tvorbu testosteronu na minimum.

adaptogenní rostliny

V dnešní době však naštěstí roste zájem o prodej testosteronu, respektive o bylinné přírodní přípravky, zhotovené z rostlin, které se již proslavily ve starověku. Přezdíváme je jako adaptogeny a patří sem například Maca peruánská, Ashwagandha, Eleuterokok anebo Kotvičník zemní (Tribulus terrestris).

Adaptogenní rostliny se starají o to, aby hladina testosteronu zůstávala v normě, tedy nejlépe v ideálním rovnovážném stavu s ostatními hormony. Bylinky lze užívat nepřetržitě a dlouhodobě, nemají prakticky žádné vedlejší účinky, nejsou to drogy, nevzniká na nich závislost a při správném a doporučeném dávkování jsou naprosto bezpečné i bez konzultace s lékařem. Adaptogeny patří k nejúčinnějším léčivým bylinám díky obsahu účinných látek a zejména živin, které naše tělo využívá pro komplexní, takzvanou synergickou léčbu.