Jaké výhody mají vruty do dřeva s talířovou hlavou

Kutilství je u nás bezesporu velmi populární koníček. Není tedy divu, že v obchodech nalezneme spoustu nejrůznějších potřeb pro kutily, a to nejen v těch specializovaných. I ty běžné mnohdy prodávají nejrůznější nástroje, jako například vrtačky. Jednou z drobností, které kutil často potřebuje, jsou i vruty. Ty se liší jak podle svého tvaru, tak i určení. Je tedy vždy potřeba zvolit ten, který bude pro danou situaci nejvhodnější. A jedním z nich jsou i vruty do dřeva s talířovou hlavou.

Ty se od ostatních liší tím, že jejich hlava není jednoduchá, nýbrž je pod vlastní hlavou v podstatě uchycena podložka. Jistě, je svařena tak, že se zdá součástí hlavy, avšak když se podíváte jen trochu blíže, uvidíte ten rozdíl. Cílem je zde usnadnit montáž tím, že se budete moci do vrutu mnohem lépe opřít. Díky tomu jej budete moci utáhnout mnohem pevněji, přičemž právě ona plochá část bude spočívat celou plochou na dřevě, čímž bude onen spoj chránit.

různé druhy vrutů v krabici

To oceníme zejména u venkovních staveb, neboť se tam mnohem hůře dostane voda. Právě ta představuje pro dřevostavby jeden z největších problémů. Pokud je totiž ve dřevě jen malinká nenalakovaná skulinka, dostane se do ní, a pokud brzy nevyschne, způsobí hnilobu. A asi není potřeba říkat, jak tato může být nebezpečná, zejména u obytných budov. Použitím vrutu s talířovou hlavou značně snížíme možnost, že by natekla právě do spoje.

vruty s podložkou

Samozřejmě, tento typ vrutů se nehodí všude. Je potřeba si uvědomit, že ona „talířová“ plocha je větší, než je hlava ostatních vrutů. Bude tedy poměrně nápadný, což může u některých typů staveb, kde se snažíme o co možná nejpřirozenější vzhled. Zde pak záleží na tom, jak moc by nám to vadilo.

Samozřejmě, existuje spousta jiných druhů vrutů. Můžete si tedy vybrat takový, který bude ideální právě pro váš projekt. Zde byla představena pouze jedna z mnoha možností, kterou si můžete zvolit. Zda jej koupíte, záleží jen na vás.